Pages - Menu

11 stycznia 2018

ZABIORĄ CI DZIECKO!! Mity połogu w UK.

Kiedy nadchodziły narodziny Sofii, wszyscy wokół opowiadali mi jakie to wizyty mnie czekają z powodu narodzin dziecka, położna, health visitor itp. Te opowieści zasiały we mnie ziarno niepokoju, zapoczatkowały moja obsesję

Na forach panuje przekonanie, że zbyt małe mieszkanie może spowodować zabranie dziecka przez opieke społeczna.
Miała mnie odwiedzić miła kobieta, która miała sprawdzić warunki w jakich będzie mieszkało nowe dziecko, tak naprawdę Alba ich nie obchodziła bo miała wtedy 7 lat. 
Zaczęłam pytać, czytać, wypytywać na forach i ja się pytam NA CHUJ mi to było. 
Ludzie opowiadali mi takie historie, oczywiście wyssane z palca. 
 ZABIORĄ CI DZIECKO!!  
Na początku warunki w jakich mieszkaliśmy nie były jakieś wybornie luksusowe. Mała klitka, aż 15cm2,na cztery osoby. Alba miała swój pokoik, a raczej pudełko od zapałek a my gniezdziliśmy się w mini salonie połączonym z kuchnia. Kiedy przychodziła wizyta poprostu jedna osoba musiała stać bo się nie mieściliśmy. Kiedy przyszedł moment postawienia łóżeczka, ja, ciężarny hipopotam turlałam się po łóżku by doczołgać się do zejścia... Plusem było to że mała była blisko i nie musiałam wstawać by dać jej smoczek.
Pamiętaj!  Nikt o zdrowych zmysłach nie zabierze Ci dziecka za to że mieszkasz w bardzo małym mieszkanku, wręcz przeciwnie, możesz poprosić swoją health visitor o list pomagający by złożyć aplikację o mieszkanie socjalne (council). 


Kolejny mitem wyczytanym w internecie jest zabranianie karmienia mieszankami.
Kolejny mit miejski który wprowadza w rozpacz wiele matek. 
W 30 tygodniu ciąży moja położona przeprowadziła ze mną rozmowę na temat karmienia dziecka. Kiedy oznajmiłam iż nie planuje karmić piersią wcale nie najechała na mnie a tylko zapytała dlaczego. W momencie opowiedzenia mojej historii z KP przy Albie, tylko zapytała czy potrzebuję rozmowy z psychologiem,ze względu na traumatyczne przeżycia jak dla mnie. Wtedy odmówiłam i koniec tematu. 
Położona może doradzić, poinstruowac ale nie decydować za ciebie. 

Pamiętaj! To tylko od Ciebie zależy jak będziesz karmić swoje dziecko. Będziesz tak samo wspaniałą mamą karmiąc piersią czy karmiąc butelką.

zdjecie: google.pl

W UK po porodzie naturalnym w szpitalu możesz wyjść do domu po 6-10 godzinach od przyjścia dziecka na świat. 
Po powrocie do domu możesz spodziewać się kilku wizyt położnej. Jeśli położna uzna że nie wszystko układa się tak jak powinno to opieka nad Wami zostanie przedłużona.
Położna jest od tego by Ci pomóc i nie ma prawa odmówić dodatkowych wizyt, jeśli ich potrzebujesz.To właśnie ją możesz zapytać odnośnie karmienia piersią, codziennej pielęgnacji noworodka, własnego zdrowia.
5 dni po narodzinach położna sprawdza stan dróg rodnych, jeśli nie chcesz by tego robiła wystarczy że odmówisz.  Również waży malucha, sprawdza stan pępka i pobiera mu krew z pięty na badania. Jeśli wszystko jest w porządku dostaniesz list z wynikami listownie. 
Kolejną wizytą będzie wizyta na której ponownie zważy maluszka, obejrzy genitalia i porozmawia o sposobach antykoncepcji.
Pamiętaj. Położna jest od tego by pomagać, powinna być Twoją "przyjaciółką", jeśli masz jakiekolwiek pytania, zmartwienia, problemy, ona jest właśnie tą osobą która powinna odpowiedzieć Ci na wszystkie pytania.

zdjęcie: google.pl

Po okresie 10 dniu, opiekę nad Wami przejmie pielęgniarka środowiskowa (Health Visitor), która na pierwszą wizytę przyjedzie do Was do domu. Według informacji jakie posiadam jest ona o wyższych kwalifikacjach niż położna.
Na pierwszej wizycie będzie sprawdzać czy macie odpowiednie warunki dla dziecka, tj łóżeczko, ciuszki, butelki (jeśli karmicie mlekiem modfikowanym), u mnie również pytała o sterylizator do butelek. Mówiąć o ciuszkach, nie będą Wam sprawdzać ilość, jakość czy nowe z metką. Poprostu spyta czy macie odpowiednią ilość by ubrać dziecko.
Tak samo jak położna zważy dziecko ale i rówież zmierzy, sprawdzi nóżki, ciemiączko, i Wasz stan psychiczny.
Moja HV to anioł. Kiedy na nią czekałam, jedyne co robiłam to latałam ze szmatą i miotłą a w moim mieszkaniu można było jeść z podłogi. Oczywiście wszystko na darmo, "Ja przyszłam do Ciebie i do dziecka a nie sprawdzać czy masz ostatnie wystrojenie wnetrza z internetu".
Na pierwszej wizycie również zakwalifikuje Was do jednej grupy. One mają swoje typowe wtyczne, zapewne wszystko zależy od tego jak Was odbiorą.

Nie róbcie niczego na siłę, bądźcie jak zawsze. Udawanie czegoś mija się z celem. Nie bójcie się pytać, nie bójcie się zwierzać ze swoich dylematów.
Wszystko co powiecie zostanie zanotowane w jej dokumentach i między Wami. Jeśli Wasz partner nie był obecny przy wizycie, według prawa nie ma prawa pokazać tego co zapisała.
Jeśli macie depresję, problemy z partnerem, baby blues, nie bójcie się podzielić z nią Waszmi rozterkami. Ona jest po to by Wam pomóc. Nie jedną historię przemocy czytałam w której właśnie HV była przełomową pomocą dla kobiety.

W Hiszpanii nie ma takiej pomocy, a szkoda. Przy pierwszym dziecku z chęcią bym z takiej skorzystała.
A w Polsce? Jak wygląda pomoc po porodzie?

21 komentarzy:

 1. W Polsce na pewno nikt nie strofuje tak młodej matki. Nigdy wizyta położnej nie kojarzyła mi się z możliwością zabrania mi dziecka i nie bałam się tych wizyt, a wręcz ich oczekiwałam. Bo mogłam liczyć na odpowiedź na moje pytania i pomoc :) Położna była u nas chyba ze 4 razy z tego co pamiętam, ale zawsze mogłam prosić, żeby pojawiła się częściej w razie konieczności :)
  Co prawda w Polsce większość położnych to kobiety "starej daty" i starej wiedzy, ale warto szukać, bo można trafić naprawdę dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamietam moja wizyte połoznej w Polsce, obrazona że musiała przyjść, weszła i wyszła. A co do tych informacji z internetu, wójek google i fora madek to nigdy nie jest dobry doradca. o czym się przekonałaś

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się dziwnie czułam, jak położna zjawiła się u nas w domu raptem 12h po moim wyjściu ze szpitala. Czułam się trochę jak bandzior, którego trzeba pilnować. W sumie była u mnie tylko 2 razy. Troszkę szkoda, ale powiedziała, że świetnie sobie radzę i nie ma powodów do niepokoju. Dała swój numer i tyle ją widzieli ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja byłam bardzo zadowolona z opieki po porodzie, miałam problem z karmieniem piersią i zarówno położna, jak i nasza pediatra bardzo mi pomogły - nie strofowały, a wspierały i podpowiadały co zrobić, żeby było dobrze i dla mnie i dla dziecka. Położna była cały czas pod telefonem, a w razie potrzeby przyjeżdżała. Dzięki odpowiedniemu podejściu udało mi się wrócić do karmienia bez stresu!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wypowiem się bo temat mnie nie dotyczy, nie będę robić z siebie znawcy ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem bardzo zadowolona - położna była młodą przesympatyczną wykwalifikowaną kobietą . Odpowiedziała na każde pytanie, była u mnie 6 razy mimo że miała do mnie 25 km.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja nie mogę narzekać. Położna była bardzo miła i interesowała się przez cały czas moim stanem zdrowa i zdrowiem małej. Do samego końca była ze mną i wiedziała, co robi. Zawsze mogłam na nią liczyć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Powiem szczerze, że w Holandii nie warto dziecka rodzić, mam tam znajomych i sa bardzo restrykcyjni, każde dziecko musi mieć swój pokój i wiele innych wymagań. W Polsce nie mogę narzekać, ja akurat miałam bardzo dobrą opiekę, a do ginekologa chodze prywatnie, więc wszystko mam, że tak powiem na najwyższych jakościach. Jeżeli chodzi o wizytę po porodzie, położnej środowiskowej, to była tylko raz ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja nie mogę się wypowiadać, bo nie rodziłam. Ale czytało się z prawdziwą przyjemnością. Dobrze, że powstają takie artykuły!

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie ma co bazować na plotkach i mitach, gdyż mogą być stresujące i frustrujące. A swoją drogą dobrze zobaczyć jakie są możliwości opieki w czasie porodu i po nim oraz później już w domu w różnych krajach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja zupełnie nie wypowiem się rodzenia u nas na NFZ bo ja rodziłam prywatnie i nie jestem w stanie tego porównać...

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja urodziłam już wiele lat temu ale ani przy pierwszym dziecku, ani przy drugim nikt nas nie odwiedzał. Nie przyszła do nas położna i tak naprawdę nie miałam pomocy znikąd.

  OdpowiedzUsuń
 13. Właśnie tak jak napisałaś nikt o zdrowych zmysłach nie zabierze Nam dziecka . U Nas w Polsce wygląda to wszystko tragicznie, za to jak rodziłam w niemczech opieka jest rewelacyjna.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mamą jeszcze nie jestem, więc raczej nie mam doświadczenia w tych sprawach. Sądząc po tym tekście HV jest bardzo przydatną i pomocną osobą. Dzięki niej świeżo upieczona matka nie będzie się czuła samotna, ani nie będzie się martwić, że coś jest, bądź coś może zrobić nie tak!

  OdpowiedzUsuń
 15. Szybka Gotówka - https://redirect.qxa.pl/YxNh9 - Uzyskaj Szybką Pożyczkę

  OdpowiedzUsuń
 16. Szybka Gotówka - https://redirect.qxa.pl/YxNh9 - Uzyskaj Szybką Pożyczkę

  OdpowiedzUsuń
 17. 51 yrs old Financial Analyst Rollin McFall, hailing from Langley enjoys watching movies like Funny Bones and Horseback riding. Took a trip to Sacred City of Caral-Supe Inner City and Harbour and drives a Mazda5. poznaj fakty tu i teraz

  OdpowiedzUsuń
 18. 52 year-old Account Coordinator Mordecai Breeze, hailing from McBride enjoys watching movies like Pericles on 31st Street and Flying. Took a trip to Garden Kingdom of Dessau-Wörlitz and drives a Ferrari 250 GT SWB California Spyder. dodatkowe zasoby

  OdpowiedzUsuń
 19. Nowy dom w Sanoku w przedziale cenowym od 175.000 zł. Wystarczy wejść na stronę: nieruchomosci.sanok.pl

  OdpowiedzUsuń

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").. Zapoznaj się z zasadami przetwarzania danych osobowych. Treść polityki prywatności jest zgodna z wymogami regulacji o ochronie danych osobowych obowiązującej od dnia 25.05.2018 r.